انجمن های تخصصی لیست قیمت ارتباط با ما تماس با ما
صفحه اصلی
برند محصولات

Accessories
Apachi
ARTEMIS
BSA
China
Cowboy
Diana
evanix
gamo
H&N
Hatsan
Jkhan
Kral
SAMYANG
stock
Umarex
Walther
weihrauch

آخرین محصولات

 
حساب کاربری
 
  
عضویت در خبرنامه
نام :
ایمیل :
موبایل :
 

پربازدیدترین محصولات

  نحوه صحیح نگهداری از تفنگ بادی تاریخ : 1391/12/15

 

چگونه از تفنگ بادی خود خوب نگهداری کنیم

هرگز تفنگ بادی فنری خود را خالی شلیک نکنید


تفنگهای بادی فنر- پیستونی در صورتی که بدون ساچمه در لوله شلیک شوند صدمه میبینند.
هنگام شلیک نیروی فنر, پیستون را بسرعت در سیلندر به جلو میراند و هوای فشرده شده نیروی رانش ساچمه را تولید میکند , بصورت متقابل وجود ساچمه در لوله نیروی مقاومی در مقابل
حرکت سریع فنر و پیستون بوجود میآورد که باعث جلوگیری از برخورد سریع پیستون به انتهای سیلندر میگردد. در صورتی که شلیک, بدون ساچمه انجام شود این نیروی مقاوم وجود نداشته و
برخورد سریع پیستون به انتهای سیلندر, به آن و بخصوص به فنر که از آلیاژی سخت و شکننده ساخته شده است صدمه وارد میکند. این قضیه برای تفنگهای Magnum جدی تر است.
چنین مکانیزمی در تفنگهای PCP و CO2 وجود ندارد و میتوان آنها را بدون نگرانی خالی شلیک کرد.

ساچمه خراب را در تفنگ خود استفاده نکنید


ساچمه ای که در خزانه (Breech ) شل قرار میگیرد ویا ساچمه ای که بخش ته(Skirt) آن صدمه دیده است مقاومت کافی در مقابل حرکت پیستون به جلو ایجاد نمیکند ومیتواند همانند شلیک خالی
باعث برخورد سریع پیستون به انتهای سیلتدر و صدمه به تفنگ شود. پس, از ساچمه های مرغوب و سالم استفاده کنید.

هرگز ماشه تفنگ کمرشکن خود را در حالیکه آنرا شارژ کرده ولی هنوز لوله آنرا کاملا نبسته اید, نفشارید

اینکار باعث میشود که لوله بسرعت و با شتاب از حالت باز(شکسته شده) حرکت کرده و با برخورد شدید به بدنه تفنگ بسته شود. ضربه ناشی از این برخورد علاوه بر صدمه به تمامی اجزاء تفنگ باعث خم شدن لوله آن نیز میشود. البته در برخی از تفنگها مکانیزمی برای جلوگیری از این اتفاق ,در تفنگ تعبیه شده است (همانند Gamo Shadow 1000)گاهی لازم است تفنگ کمرشکنی را که شارژ کرده اید بدون شلیک تیر دشارژ کنید برای اینکار ضمن رعایت کامل احتیاط با یک دست لوله تفنگ را در حالیکه کاملا در حالت شکسته (باز) قرار دارد محکم بگیرید( مانند آنکه میخواهید آنرا دوباره شارژ کنید) و با دست دیگر در حالیکه تفنگ را محگم نگاه داشته اید ضامن را رها کرده و ماشه را فشار دهید, در این لحظه ناگهان فنر آزاد شده و نیروی آن به لوله که در دستتان است انتقال مییابد, شما باید آماده کنترل این نیرو باشید. پس از آن براحتی میتوانید به آرامی و با کنترل این نیرو لوله را ببندید.
البته برخی از تفنگها را نمیتوان به این شیوه دشارژ کرد(همانند  Gamo Shadow 1000)عملی ترین راه برای چنین تفنگهایی , قرار دادن یک ساچمه در لوله و شلیک تفنگ بسمت یک ناحیه بی خطر است.

تفنگ خود را بمدت طولانی در حالت شارژ شده قرار ندهید

اینکار باعث میشود تا بتدریج از نیروی فنر کاسته شود وبعبارت دیگر تفنگ شما ضعیف گردد. البته تفنگهای جدید و مرغوب, از آلیاژهای جدیدی در ساخت فنرهای خود بهره میبرند که این کاهش نیرو
را به حد اقل رسانده اند, به گونهای که ساعتها شارژبودن فنر هم تاثیر چندانی در نیروی آنها نمیگذارد. اما در هر صورت ریسک نکنید وتفنگ خود را در حال شارژ رها ننمایید, چرا که علاوه بر
ضعیف شدن فنر, تفنگ شارژ شده خطرناک بوده و میتواند در اثر سهل انگاری باعث ایجاد حادثه گردد.
بخصوص در انتهای تیراندازیتان , قبل از قرار دادن تفنگ در کیف آن , از دشارژ بودن تفنگتان اطمینان حاصل کنید.

نگهداری از قنداقهای چوبی

همونطور که خودتان میدانید قنداقهای چوبی در برخورد با اشیاء سخت یا نوک تیز براحتی آسیب میبینند. بنابر این هنگام استفاده از تفنگ, مرقب اشیاء دور و بر خود باشید.
همچنین در هنگام حمل و نقل (بخصوص در صندوق عقب ماشین) وقرار دادن آن در سطوح مختلف دقت کنید. حتی قوطی ساجمه ای که در جیب بغل کیف تفنگتان قرار دارد میتواند موقع حمل و نقل
در ماشین, قنداق را زخمی کند. این در حالیست که این دو با هم تماس مستقیم هم ندارند و لایه ای از برزنت یا چرم بین آنان قرار دارد.
تفنگ میتواند در اثر وزن خودش و تکانهای ماشین روی قوطی ساچمه (از روی جلد کیف تفنگ) لغزیده وباعث خراشیدگی قنداق و یا فرو رفتگیهای ناخوشایندی روی آن گردد.
پس در هنگام حمل تفنگ خود در ماشین, هم به سطوح واشیاء زیر تفنگ و هم به اشیائی که روی تفنگ قرار میدهید, دقت کنید وترجیحا آنرا روی سطحی نرم قرار داده و روی آن نیز چیزی نگذارید.

مراقبت از قسمتهای فلزی

بدنه تفنگهای بادی و اجزاء داخلی آنها عمدتا از آهن ساخته شده اند وبرای جلوگیری از زنگزدگی سریع آنها, به روشهای خاص شیمیایی, سطوح خارجی آنان با پوشش بسیار نازک سیاه رنگی
پوشیده میگردد که به آن زاج کاری یا Bluing گفته میشود. با وجود این پوشش, باز هم برای جلوگیری از زنگزدگی سطوح فلزی, باید مراقبت های ویژه ای صورت گیرد.
پیشنهاد میشود بعد از هر سری استفاده از تفنگتان ,سطوح فلزی و بخصوص آن بخشهایی را که در تماس با دستانتان قرار داشته اند, تمیز کرده و با استفاده از لایه نازکی از روغن چرب کنید,
تا هم اثر خورنده عرق دست از بین رفته و هم تا استفاده بعدی هوا و رطوبت باعث زنگزدگی آنها نشود .برای اینکار میتوانید از اسپری روغن استفاده کرده ویا پارچه ای نرم را به روغن آغشته کرده
و روی سطوح فلزی بکشید. حتما بلافاصله پس از استفاده از تفنگ در هوای بارانی ,قبل از قرار دادن تفنگ در کیف آن, تمام قسمتهای آنرا خشک و تمیز کرده و سطوح فلزی آنرا با لایه نازکی
از روغن بپوشانید.

داخل سیلندر روغن نریزید

در هنگام شلیک, پیستون بسرعت به جلو حرکت کرده و هوای داخل سیلندر را فشرده میکند. هنگامی که هوا فشرده میشود دمای آن بالا میرود و در تفنگهای بادی مگنوم این دما میتواند به بالاتر
از 1000 درجه سانتیگراد هم برسد. همین دمای بالا باعث سوختن سریع روغن داخل سیلندر میگردد درست مانند عمل احتراق در موتور ماشینهای دیزل.
از اینرو به این فرایند, دیزلینگ گفته میشود. دیزلینگ باعث افزایش سرعت ساچمه میشود. در هنگام رخداد فرایند دیزلینگ, نیروی حاصل از انفجار لحظه ای ترکیب هوا و روغن در داخل سیلندر, باعث ایجاد ضربه ای به فنر در حال باز شدن میگردد. نیروی این ضربه گاها بسیار زیاد بوده وباعث شکستن فنر میگردد. در عین حال گرمای ناشی از عمل دیزلینگ باعث صدمه رسیدن به اجزاء داخلی سیلندر و پیستون میشود.
البته برای کار کرد بهتر تفنگهای بادی میبایست پس از هر 1000 تا 2000 شلیک , حداکثر 2 تا 3 قطره روغن از انواع مخصوص این کار داخل سیلندرریخت تا پیستون براحتی داخل سیلندر حرکت نماید.
مقدار زیاد روغن باعث ایجاد دیزلینگ میشود, پس در میزان آن افراط نکنید. در عین حال روغن مورد استفاده باید از انواعی باشد که دمای سوخت بالایی دارد تا براحتی ایجاد دیزلینگ نکند.
استفاده از روغنهایی که پایه نفتی دارند, بهیچ وجه مناسب استفاده در سیلندر نیستند.

روغنکاری فنر, محل های اتصال و لولا ها

فنر تفنگ هنگام فشرده شدن و باز شدن, با سطح داخلی سیلندرتماس پیدا کرده و ایجاد سایش و اصطحکاک مینماید. روغنکاری اندک آن باعث کاهش این سایش و اصطحکاک میشود.
این روغنکاری همچنین از زنگزدگی فنر وسطوح داخلی سیلندر جلوگیری میکند.
روغنکاری باید بسیار اندک باشد در غیر اینصورت روغن اضافی میتواند با نفوذ به جلوی پیستون در محفظه COMPRESSION CHAMBER باعث ایجاد دیزلینگ گردد.
همچنین میباست از روغن مناسب در این قسمت استفاده شود, برخی از تعمیرکاران تفنگ از انواع خاصی از گریس برای این منظور استفاده میکنند.
محل هایی همچون لولاها که در آنها قطعات فلزی با یکدیگر در تماس و سایش هستند و و نیرو ها را منتقل میکنند, باید روغنکاری شوند تا علاوه بر جلوگیری از زنگزدگی این مفاصل,
باعث کاهش اصطحکاک و نرمتر شدن کار تفنگ گردد.

داخل لوله تفنگ را با برس سیمی تمیز نکنید


ابتدا باید بدانید که لوله تفنگهای بادی بر خلاف تفنگهای FireArm نیازی به تمیز کردن مرتب ندارند. اما اگر مایل به تمیز کردن آن هستید به نکته زیر توجه کنید.
لوله تفنگهای بادی از آهن نرم ساخته میشود و برسهای سیمی میتوانند سطوح داخلی آنها را خراش دهند. خراشهایی که به این ترتیب ایجاد میشوند, هنگام شلیک با تراشیدن سطح ساچمه علاوه بر آنکه به میزان رسوبات سرب داخل لوله می افزایند, با از بین بردن شکل متقارن ساچمه باعث ازبین رفتن دقت تیراندازی میگردند. وهمچنین تکه های کوچک سربی چسبیده شده به این شیارها این اثر را تشدید میکند.
برای تمیز کردن سطح داخلی لوله میتوانید ازابزار ویژه تمیز کردن لوله تفنگهای بادی استفاده کنید که سری از جنس نخی, پارچه ای یا نمدی دارند.
ویا خودتان با استفاده از نخ محکم و قطوری با طول مناسب که به یک سر آن تکه های کوچک پارچه (از جنسی که پرز نمیدهند) بسته اید, لوله را تمیز کنید. بدیهی است که مقدار پارچه
مورد استفاده نباید آنقدر زیاد باشد که داخل لوله گیر کند . پس از تمیز کردن, با آغشته کردن پارچه به مقدار کمی روغن مخصوص, میتوانید سطح داخلی لوله را نیز روغنکاری کنید.
در عین حال شما میتوانید با شلیک ساچمه های مخصوص تمیز کردن لوله (cleaning pellets) نیز لوله تفنگ خود را تمیز کنید.
این ساچمه ها در واقع استوانه های کوچکی از جنس نمد هستند و شما میتوانید با ریختن یک قطره روغن مخصوص روی آن, سطح داخلی لوله را نیز روغنکاری کنید .
قرار دادن همزمان دو یا سه ساچمه از این نوع در داخل لوله برای ایجاد مقاومت کافی در مقابل حرکت پیستون و جلوگیری از برخورد شدید پیستون به انتهای سیلندر لازم است.
برای روغنکاری داخل لوله میبایست از انواع مناسب آن که ایجاد دیزلینگ نمیکنند, استفاده شود.

پیچهای تفنگ خود را سفت کنید

بیشتر تفنگهای بادی , بخصوص انواع مگنوم آنها دارای تکانهای شدیدی در هنگام شلیک هستند. چنانچه از شیوه های مناسب در سفت کردن پیچها (همانند استفاده ازLock Tight ) در ساخت تفنگ استفاده نشده باشد, پس از چندین ( چند ده تا چند صد) شلیک عموما پیچهای اتصال قنداق به بدنه تفنگ شل میشوند.
متاسفانه شل شدن پیچها حتی در تفنگهای کارخانجات مشهوری همچون دیانا هم دیده میشود.
شل بودن پیچها علاوه بر آنکه بشدت در دقت تیراندازی تاثیر منفی دارد, باعث سایش پیچ ورزوه میگردد که نتیجه آن خرابی تفنگ خواهد بود.
پس بصورت دوره ای با کنترل پیچها از سفت بودن آنها اطمینان حاصل کنید.

اطلاعات عرضه شده در پست در مورد انواع روغنهای مورد استفاده در تفنگ بادی, تا اندازه ای کلی بوده و نمیتواند راهنمائی مستقیمی در مورد خرید روغنهای مورد نظر بدست دهد.
لذا در صورتی که دوستان عزیزم , اطلاعات جزئیتر و دقیقتری در این مورد و همچنین انواع موجود آن در بازار دارند, لطفا اطلاعات خود را در اینجا بیان نمایند.
 

منبع : پیکس صفرهفت


 
 

 
کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت بازرگانی سمس و فروشگاه سمسارزاده می باشد
طراحی و پیاده سازی :